Ľudskosť

Autor: Eva Štangová | 28.3.2011 o 13:24 | (upravené 29.3.2011 o 12:52) Karma článku: 3,97 | Prečítané:  563x

Máte radi ten pocit keď sa vás dotkne ľudskosť? Obyčajná radosť z ľudskosti. Rozžiarené tváre aké majú bezstarostné deti u dospelých, ktorí majú milión problémov. Ako sa k nej dostať a kde ju vôbec stretnúť?

Sme tak unavení z práce, z problémov, všetkým ohučaní, uponáhľaní, vystresovaní,... V nedeľu ideme do kostola. Možno už iba zo zvyku, možno preto, že chceme byť lepšími, alebo aby sme našli odpovede, prosili a dostali, ďakovali. Máme ešte silu a vôľu hľadať ľudskosť? Byť sociálny nie je v móde. Trendy je byť dravý a úspešný, chodiť na premiéry do kina, divadla, opery, sem-tam finančne podporiť nejakú neziskovku, bezdomovca a ... A? Streli ste ľudskosť aj za múrmi kostola alebo mimo svojej rodiny či blízkych?

Len tak sa zdvihnúť a ísť hľadať ľudskosť, to chce odvahu a pokoru a otvorené oči a vygumovanie všetkých možných predsudkov. Asi je najlepšie nerobiť z toho vedu, iba sa zdvihnúť a ísť. Kam?

Minulý štvrtok som sa vybrala do divadla. V sále Vincentínum (divadlo pod kostolom sv. Vincenta de Paul v Bratislave) hrali klienti DEPAUL Slovensko. Traja herci, jeden klavirista, spevácky doprovod. Sála bola plná, diváci prichádzali, nikto neodchádzal. Niekto ich prišiel podporiť, iný sa len pozrieť zo zvedavosti. Po predstavení „standing ovation“ milo prekvapených divákov. Ani by ste si netipli, že ten klavirista v obleku, čo sa celý život živil hudbou, je ostatné dva mesiace na ulici. Všetci hrali zanietene ako skutoční herci.

Kto sa chce venovať chudobným? Kto sa chce venovať ľuďom z ulice? Kto investuje svoj čas a peniaze do závislých bezdomovcov? Práve títo hrali minulý štvrtok divadlo. Dostalo sa im veľkého potlesku. Úspech je tiež návykový. Títo ľudia prekonali sami seba, niečo nacvičili, predviedli a boli pozitívne ocenení. Majú novú skúsenosť, že niečo dokážu. Dostali pozitívnu vzpruhu, ktorá im možno pomôže ľahšie prekonávať každodenné existenčné problémy. Držím im palce!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?